چشم انداز گاز ایران

       امروزه گاز طبیعی به عنوان سوختی تمیز و سازگاز با محیط زیست و یکی از عوامل مهم تولیددر سبد انرژی مصرفی بیشتر کشورهای جهان جای خود را باز کرده است.  

       تقاضای روز افزون جهانی برای گاز طبیعی باعث گردیده تا این حامل انرژی بعنوان انرژی قرن بیست و یکم مورد توجه قرار گیرد.  

     توسعه صنعت گاز در ایران با انتقال گازهای همراه نفت به شیراز آغاز شد. بعد از آن توجه به ارزش افزوده فراوان و قابلیت تبدیل گاز طبیعی به انواع کالاهای باارزش اقتصادی در بخش صنعت و پتروشیمی، نیاز روزافزون به گاز برای تامین انرژی و وسوخت و همینطور ارز حاصل از فروش و صادرات جهت سرمایه گذاری و راه اندازی صنایع مادر و زیربنایی کشور اندیشه تمرکز بخشیدن به فعالیتهای مرتبط با صنعت گاز را تقویت کرد و شرکت ملی گاز ایران بعنوان یکی از چهار شرکت اصلی وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران تاسیس گردید.  

     در حال حاضر شرکت ملی گاز ایران با توجه به نوع فعالیتها، پراکندگی جغرافیایی و تنوع تاسیسات از 44 شرکت فرعی شامل هشت پالایشگاه، 30 شرکت گاز استانی، شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، شرکت انتقال گاز، شرکت گازخودرو، شرکت بازرگانی گاز ایران و شرکت مدیریت تعمیرات و خدمات فنی (TMC) تشکیل شده است.  

     جهت آشنایی بیشتر با ابعاد فعالیتهای شرکت ملی گاز ایران، ابتدا به منابع و مصارف گاز طبیعی در جهان می پردازیم. ذخایر اثبات شده گاز طبیعی در جهان در پایان سال 2006 میلادی معادل 45/181 تریلیون متر مکعب گزارش شده است و ایران با دارا بودن 13/28 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی دومین دارنده گاز طبیعی جهان بعد از روسیه می باشد.  

میزان تولید گاز طبیعی در پایان سال 2006 در جهان برابر 2865 میلیارد متر مکعب گزارش شده است که ایران بعد از کشورهای روسیه، امریکا و کانادا در رتبه چهارم تولید قرار دارد.  

     میزان تولید گاز طبیعی در ایران با متوسط رشد سالانه 3/11 درصد از 77 میلیارد متر مکعب در سال 2002 به 132 میلیارد متر مکعب در سال 2008 رسیده است و پیش بینی می شود در سال 2012 به 274 میلیارد متر مکعب برسد.  

    ایران در سالهای آینده به یک مصرف کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان نیز تبدیل خواهد شد. میزان مصرف گاز در پایان سال 2006 میلادی در جهان 8/2850 میلیارد متر مکعب گزارش شده است که ایران بعد از کشورهای امریکا و روسیه در رتبه سوم مصرف جهان قرار دارد. میزان مصرف گاز طبیعی در ایران از 68 میلیارد متر مکعب در سال 2001 با متوسط رشد سالانه 3/10 درصد به 123 میلیارد متر مکعب در سال 2008 رسیده و پیش بینی می شود در سال 2012 میلادی میزان مصرف به 277 میلیارد متر مکعب برسد.  

شرکت ملی گاز ایران با دارا بودن ظرفیت پالایش گاز به میزان 446 میلیون متر مکعب در روز و 28000 کیلومتر خطوط انتقال فشار قوی و پیش از 150 هزار کیلومتر شبکه توزیع، مصارف بخش خانگی/ تجاری (44 درصد)، نیروگاهها (30 درصد) و صنتعی (26 درصد) را تامین می کند. 660 شهر و 5700 روستا ( حدود76% جمعیت کشور ) تحت پوشش گازرسانی قرار گرفته اند و سهم گاز در سبد مصرف انرژی فسیلی کشور به 61 درصد رسیده است.  

     پروژه های پالایشگاهی بیدبلند (2) با ظرفیت 57 میلیون متر مکعب در روز، فاز دوم پالایشگاه ایلام (4/3 م م م ر ) و فازهای 24-6 پارس جنوبی با ظرفیت کل 370 میلیون متر مکعب در دست مطالعه و اجرا می باشند.  

خطوط اصلی انتقال سراسر ی پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، ادامه خط سوم ( قزوین- رشت )، (جمعا" 5900کیلومتر و قطر "56(و خط دوم شمال – شمالشرق و خطوط شمالغرب (حدود 1400 کیلومتر خط انتقال "48)، نیز در مرحله اجرا هستند.  

     با توجه به اختلاف مصرف در فصل های سرد و گرم و جهت کاهش اوج مصرف، برنامه احداث مخازن ذخیره سازی زیرزمینی گاز طبیعی در دستور کار شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته است. در صورت اجرای پروژه های ذخیره سازی در دست مطالعه و اجرا شرکت ملی گاز قادر به تامین روزانه 60 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در زمان های اوج مصرف خواهد بود. میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای طرحهای ذخیره سازی فوق حدود 560 میلیون دلار می باشد.  

     رشد فزاینده تقاضای جهانی گاز طبیعی و ذخایر عظیم موجود در کشور ایجاب می کند که ایران در تعاملی فعال با مصرف کنندگان گاز به ویژه در آسیا و اروپا بعنوان عرضه کننده مطمئن گاز طبیعی ایفای نقش نماید. شبکه های گسترده موجود گاز ایران و تاسیسات وابسته به آن به همراه طرح های در دست اقدام، وجود بنادر متعدد در خلیج فارس و دسترسی به آبهای بین المللی زمینه مساعدی را جهت انتقال گاز ایران به بازار در حال رشد جنوب شرق آسیا و همچنین اروپا فراهم می نماید.  

بازارهای بالقوه و بالفعل گاز ایران عبارتند از:  

چین، هند، پاکستان، ترکیه، اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس شامل کویت، عمان و امارات متحده عربی که عمدتاً از طریق خط لوله گاز طبیعی ایران را دریافت خواهند کرد. برای صدور گاز ایران به صورت LNG نیز طرح های ,IRAN LNG  PARS LNGو PERSIAN LNG در دست بررسی و اجرا می باشند.  

     با توجه به توسعه سریع شرکت ملی گاز ایران تغییرات ساختاری در این شرکت اجتناب ناپذیر بوده است و در حال حاضر نیز براساس بند ج اصل 44 قانون اساسی واگذاری شرکت های گاز استانی، شرکت های پالایش گاز و مناطق عملیاتی خطوط انتقال به بخش خصوصی مراحل تدریجی خود را طی می کند.  

سرمایه گذاری در چشم انداز بیست ساله:  

در افق بیست ساله صنعت گاز ایران اهداف کلان ذیل را در دستور کار
برنامه ریزی راهبردی خود قرار داده است:
 

·        دومین تولید کننده گاز طبیعی در جهان  

·        مشارکت بیشتر در تجارت جهانی گاز از طریق خط لوله LNG   و سایر اشکال گاز طبیعی  

·        گازرسانی به 95 درصد شهرهای کشور    

·        گازرسانی به 40 درصد روستاهای کشور    

·        تامین گاز بخش صنعت  

·        تامین گاز نیروگاهها    

·        گاز سوز نمودن خودروها    

جهت نیل به اهداف کلان مذکور، افزایش ظرفیت تولید و پالایش گاز طبیعی، احداث خطوط انتقال گاز به همراه ایستگاههای تقویت فشار مربوطه و احداث مخازن زیرزمینی ذخیره گاز طبیعی و امنیت عرضه، صنعت گاز ایران به سر مایه گذاری عظیمی بالغ بر 129 میلیارد دلار نیاز خواهد داشت