معرفی واحد

یکی ازعمده فعالیتهای شرکت بازرگانی گاز ایران، صدور محصولات و      فرآوده های جانبی گاز تولیدی مانند میعانات گازی و گوگرد، گاز مایع و ... می باشد؛ که  این مهم توسط واحد بازاریابی و صادرات به انجام می رسد.

        گازی که استخراج می شود، علاوه بر متان که بعنوان محصول نهایی پالایش برای مصرف تلقی می گردد حاوی ترکیبات دیگری نظیر گاز مایع، میعانات گازی، و گوگرد نیز می باشد که بایستی تصفیه و از آن جدا شوند.

 

·       برنامه های هدف مدیریت بازاریابی و صادرات در سال 1388 :

1- صدور حدود 000ر500ر1 ( یک میلیون و پانصد هزار) تن میعانات گازی تولیدی شرکت پالایش گاز فجر جم از بندر طاهری.

2- بارگیری، حمل و ذخیره سازی حداقل 450000(چهار صد و پنجاه هزار) تن گوگرد تولیدی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در بندر عباس به منظور صادرات.

3- بارگیری و صدور حدود 365000 (سیصد شصت پنج هزار) تن گوگرد       شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی از عسلویه.

4- اجرایی نمودن قرارداد فروش و انجام عملیات صادرات گاز مایع تولیدی     شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی به میزان  حدود 850000 (هشتصد و پنجاه هزار) تن.

5-  فروش حدود 16000(شانزده هزار) تن گاز مایع تولیدی شرکت پالایش گاز فجر جم.

6-  پیگیری ساخت انبارهای مکانیزه گوگرد در عسلویه.

7- پیگیری انعقاد قراردادهای کارگزاری  فروش محصولات و فرآورده های پالایشی با شرکت های پالایشی گاز از جمله شرکت پالایش گاز ایلام.

8-  انعقاد و اجرای قراردادهای فروش گاز طبیعی و اتان با شرکتهای پتروشیمی.     

9- مذاکره با شرکتهای بیمه و انجام مناقصه خدمات پوشش بیمه ای جهت صادرات حدود 000ر500ر1(یک میلیون و پانصد هزار) تن میعانات گازی و 000ر450(چهارصد و پنجاه هزار) تن گوگرد.

10-       بررسی اقتصادی و امکان سنجی در خصوص چگونگی اجاره مخازن موجود در منطقه خونسرخس بندر عباس ( تحت تملک شرکت پالایش گاز سرخون و قشم).

11-بررسی در خصوص چگونگی گشایش اعتبار در بانکهای خارجی و داخلی به منظور تسهیل، افزایش ضریب اطمینان و کاهش ریسک معاملات. ( با توجه به شرایط سیاسی حاکم در بازارهای بین المللی).

12- اجرایی نمودن عمیات بازاریابی و فروش "پروپان"تولیدی مجتمع گازپارس جنوبی، در بازارهای هدف.

 

 

·       پیش بینی فعالیت مدیریت امور بازاریابی و صادرات در سال جاری :

 

1-  میعانات گازی (Condensate):

پیش بینی می شود تولید میعانات گازی تولیدی پالایشگاه فجرجم و قسمتی از حوزه آغار و دالان در سالجاری حدود -/000ر450ر1(یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار) تن باشد که با فرض قیمتهای جاری، در آمد حاصل از صادرات آن تا پایان سال به حدود 4/1 میلیارد دلار خواهد رسید. با توجه به برنامه ریزی و اجرای عملیات صدور میعانات گازی، پیش بینی می شود مقدار تولید مذکور طی          54 محموله ودر غالب 108 عملیات بارگیری و تخلیه صورت پذیرد.

 

 

2-  گوگرد(Sulphur):

پیش بینی می شود تولید مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد در سال جاری به ترتیب 300000( سیصد هزار)   و450000(چهارصد و پنجاه هزار) تن باشد که با فرض قیمتهای جاری درآمد حاصل از صادرات آن تا پایان سال به حدود 18 میلیون دلار خواهد رسید. با توجه به سیاستگذاری کمیته صادرات فرآورده های گازی، مدیریت امور بازاریابی و صادرات نسبت به بازاریابی و فروش با شرایط فروش FOT  تحویل در درب پالایشگاه خانگیران و FOB بندر عسلویه اقدام خواهد نمود.

3-گاز مایع(LPG):

پیش بینی می شود تولید سال جاری گاز مایع حدود 000ر700 (هفتصد هزار)  تن در مجتمع فازهای 1و2 پارس جنوبی باشد، که با عنایت به انعقاد قرارداد،  360000 (سیصد و شصت هزار) تن جهت مصرف داخلی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بوده و مطابق مصوبات شرکت ملی نفت مقرر گردید امور بین الملل نفت نیز نسبت به صادرات باقیمانده تولید، اقدام و درآمد حاصله را پس از کسر هزینه ها به حساب شرکت ملی گاز ایران واریز نماید.

4- گاز طبیعی خوراک مجتمع های پتروشیمی:

در این ارتباط، با گردآوری اطلاعات مربوطه و پیگیریهای لازم، خوشبختانه قرارداد موضوعه با شرکت پتروشیمی "پارس"، منعقد و اجرایی گردیده است و اقدامات لازم به منظور عقد قرارداد با شرکت پتروشیمی " جم" در حال پیگیری است که امیدواریم این مورد هم در سال جاری جامه عمل به خود بپوشد.