اداره طبقه بندی و استاندارد کالا

با عنایت به گستردگی صنعت گاز و تنوع اقلام مصرفی و نیاز روز افزون کشور به جایگزینی گاز بجای سوخت های دیگر تردیدی نیست جهت ادامه حیات صنعت گاز نیاز به قطعات یدکی و ابزار و ماشین آلات بوده و این مهم انجام نمی گردد مگر با برقراری زبان مشترک فنی کالا و یا سیستم طبقه بندی و استاندارد کالا . از مزایای سیستم مذکور آشنا نمودن افراد اعم از طراحان برنامه ریزان و کاربران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی با کالای مصرفی و تاسیسات ذیربط می باشد.

اداره طبقه بندی و استاندارد کالا بعنوان زیر مجموعه مدیریت امور کالای شرکت بازرگانی گاز ایران در جهت یکنواخت سازی کالاهای مورد مصرف در صنعت گاز با مشخصات مورد تائید و قابل قبول طبق استانداردهای مربوطه فعالیت داشته و با تخصیص شماره رمز به کالاهای یکسان برای تمام شرکت ها و واحدهای تابعه امکان خرید و استفاده از کالای صحیح را فراهم نموده ضمن اینکه خرید تجمعی و استفاده از بعد اقتصادی خرید انبوه را ممکن می سازد ، جابجایی کالا بین واحدهای گوناگون شرکت را بخاطر شناسایی آسان امکان پذیر مینماید.

تزاید روز افزون نگهداشت کالا بعلت فرسودگی دستگاهها و ماشین آلات و رشد تغییرات تکنولوژیک صنعت در زمینه مذکور و فراوانی و احداث مراکز عملیاتی نوبنیاد و یا باقیمانده از گذشته که اینک به نقش و اهمیت حیاتی سیستم طبقه بندی کالا در ادامه روند تولید واقف گشته اند از یک طرف و تحولات کالا در زمینه استاندارد و مصرف بواسطه تعدد دوایر خرید از طرف دیگر این بخش ازفعالیت مستمر اداره را از حالت متعارف و معقول خارج نموده و این در حالی است که با تکمیل تدریجی پروژه های در دست اقدام و اضافه شدن اقلام مربوط به مرحله نگهداشت ، دایره مسئولیت اداره طبقه بندی کالا گسترده تر می گردد.

بعلاوه بمنظور سرعت بخشیدن به امر بروز رسانی سوابق اقلام طبقه بندی شده و جلوگیری از کهنگی اطلاعات در قیاس با تغییرات و تحولات تکنولوژیکی برنامه های مشخص و سیستماتیکی تنظیم یافته است که در راستای نگهداشت اقلام طبقه بندی شده ضمن تماس مستقیم و یا غیر مستقیم با سازندگان و فروشندگان سوابق اقلام موجود بروز شود .

با عنایت به موارد فوق و طرحهای توسعه موجود در شرکت و پروژه های کلان در پارس جنوبی و پالایشگاهها و ایستگاههای جدید و احداث خطوط لوله سراسری سوم ، چهارم ، پنجم و ششم پیش بینی می شود در سالهای آینده معادل آنچه که ظرف بیش از 30 سال گذشته در شرکت ملی گاز انجام شده پروژه جدید به بهره برداری برسد که هر واحد جدید متناسبا" نیاز به قطعات یدکی و دستگاههای جدید و کالای مورد نیاز دارد که این امر اهمیت و مسئولیت خطیر این اداره را بنحو چشمگیری افزایش خواهد داد .

 

مختصری از شرح وظایف اداره طبقه بندی و استانداردکالا به شرح ذیل می باشد

 

1- شناسایی و طبقه بندی اقلام مورد نیاز جهت تعمیرات و نگهداری دستگاههای نصب شده طی سالهای بهره برداری .

2-   شناسایی و طبقه بندی اقلام راه اندازی و دو ساله پروژه های تازه تاسیس .

3-  بروز رسانی اقلام طبقه بندی شده با توجه به پیشرفت های جدید تکنولوژی بر طبق استاندارهای جهانی .

4-   شناسایی و طبقه بندی اقلام مازاد پروژه ها که در این رابطه هر ساله میلیونها دلار صرفه جویی می گردد.

5- شناسایی توانایی ها و قابلتهای واحدهای تولیدی صنعتی داخل کشور و بررسی امکان تامین اقلام خارجی از محل تولیدات داخلی .

6-   تدوین مشخصات عمومی بمنظور انتقال اقلام اختصاصی به اقلام عمومی و رهایی از وابستگی به سازنده خاص که در این رابطه صرفه جـــویی قابل ملاحظه ای برای صنعت حاصل می گردد.

7- شرکت در جلسات کمیته های استاندارد و اظهار نظر در مورد چگونگی استاندارد نمودن اجناس و قطعات و همچنین ارائه اطلاعات دقیق مربوط به کلیه اجناس و قطعات MESC شده به سایر اعضاء کمیته.

8-   تهیه و تـــــــدوین کتابهای طبقـــــه بنــــدی و استاندارد کالا 000

 CODING SCH , MESC BOOK GENERAL INDEX, .

9-    آموزش و تجهیـــز نیروی انسانی شرکت ملی گاز در زمینه طبقه بندی و استاندارد کالا .

10-ارزیابی فنی پیشنهادات سازندگان و فروشندگان کالای گاز رسانی استانها و پالایشگاهها و خطوط لوله در خصوص اقلام عمومی و یدکی مطابق استانداردهای شرکت ملی گاز ایران .